Schutz Messtechnik GM 3100-SC-IR Complete set
Brand Schutz
0 /5.0 (0 reviews)
Pricing
50 available
Minimum order qty 1
QTY
Item number: G01.870
Schutz Messtechnik GM 3100-SC-IR Spicifications
Display LCD, illuminated
Alarm acoustical, optical40
Measured data memory 40 Measurements
 Measuring range 1 ppm – 2,2 Vol.% CH4 0 – 100 Vol.% CH4
Gases Methane, Natural gas
Calibration Methane
Operating Temperature -20°C to 40°C
Power supply Battery, 3x 1,5V Monocells or Akku, 3x 1,2V Monocells (included in delivery)
Operating Time 12 hours
Weight 1700g
Dimensions 215 x 60 x 100mm