PCE-ULM-10-N24S Ultrasonic Level Indicator
Brand Pce
0 /5.0 (0 reviews)
Pricing
50 available
Minimum order qty 1
QTY
PCE-ULM-10-N24S Key Features
  • With a display for setting and reading
  • Stable M60 connection thread
  • The protection class of the display IP66
  • Can be connected to the process technology
  • For a measuring depth of up to 10 meters / 32.8 ft
  • With ambient temperature display
  • Incl. external digital display PCE-N24S:
  • IP 65 on the front
  • For process signal 4 … 20 mA, 0 … 10 V 0 … 60 mV (selectable)
  • Connection via screw terminal
  • Configuration via software
  • 4-digit LED display
PCE-ULM-10-N24S Specifications
Measuring range 0 …10 m / 0 … 32.8 ft*
Accuracy 0.5 %
Resolution 0.001 m
Minimum distance to the wall 1 m / 3.3 ft
Resolution of the temperature display 0.1 °C
Output signal 4 … 20 mA
Output signal resolution 0.01 mA
Connection 2-wire, PE
Power supply 24 V DC
Protection class IP 66
Connection thread M60
Connection thread cable glands M18 x 1.5
Ambient conditions -20 … 60 °C / -4 … 140 °F
Dimensions 110 x 140 x 215 mm / 4.3 x 5.5 x 8.5″