Chauvin Arnoux MA4000D-350 Clamp Meter
Brand Chauvin
0 /5.0 (0 reviews)
Pricing
50 available
Minimum order qty 1
QTY
Chauvin Arnoux MA4000D-350 True RMS Digital Ammeter with Flexible Sensor
With a measuring range of up to 4000A, the DigiFlex MA4000D flexible current sensor is ideal for use on power installations in the industrial and energy production industries.
Wide Measurement Range: This clamp meter is appropriate for a variety of applications, from domestic to industrial settings, with a current range of up to 600 A and a voltage range of up to 1,000 V. Due to the wide measuring range, various electrical systems can be used with ease.
Chauvin Arnoux MA4000D-350 Clamp Meter Specifications:
  • Maximum AC Current Measurement: 4kA ac
  • AC Current Measurement Resolution: 10mA
  • Best AC Current Accuracy: ±(1.5% rdg + 2dgts)
  • True RMS: Yes
  • Functions Measured: AC Current
  • Dimensions: 100 x 60 x 20mm
  • Length: 100mm
  • Width: 60mm
  • Height: 20mm
  • Power Source: Battery
  • Jaw Capacity Busbars: 100mm
  • Battery Life: 70 h
  • Maximum Conductor Size: 100mm
  • Minimum Operating Temperature: 0°C
  • Maximum Operating Temperature: +50°C
  • Safety Category: CAT IV 600 V
  • Battery Type: AAA
  • Safety Category Voltage: 600V